News

  • 6
    Oct

    By-elections 2017: Results

    posted: 6th October 2017, 6:30pm
    tags: HUU, Elections, Union Council

    By-elections 2017 Results

     

    Part-Time Officers

    Councillors of Scrutiny (Governance Zone): Kym Cardona

    Kym Cardona: 317 Votes

    RON: 71 Votes

     

    Councillors of Scrutiny (Activities Zone): Alex Fynney

    Alex Fynney: 307 votes

    RON: 61 votes

     

    LGBT+ Co-Officer: Georgina Baulch

    Georgina Baulch: 58 votes

    RON: 13 votes

     

    Disabled Students Officer: Jessica Clunan

    Jessica Clunan: 44 votes

    RON: 9 votes

     

    BAME Students Officer: Maria Majekodunmi

    Angela Musa: 22 votes (first round); 26 votes (second round)

    Farihah Omotoyosi Tijani: 18 votes (first round)

    Wendy-may Aiesha Sharon Dailly: 1 vote (first round)

    Maria Majekodunmi: 37 votes (first round); 42 votes (second round)

    RON: 1 vote (first round)

     

    All losing candidates are eliminated. Count after substage 1 of 1 of eliminating Wendy-may Aiesha Sharon Dailly, Farihah Omotoyosi Tijani, and RON. Transferred votes with value 1.00. Since no candidate has been elected, the quota is reduced to 34.00. Candidate Maria Mojoyinola Majekodunmi has reached the threshold and is elected.

     

    International Students Officer: Stefan Caluser

    Stefan Caluser: 47 votes

    Usman Masood: 10 votes

    RON: 3 votes

     

    Chair RAG: Tom McNamara

    Tom McNamara: 303 votes

    RON: 59 votes

     

     

     

    Chair SEC: Rayne Goddard

    Rayne Goddard: 228 votes

    Gabriel Wilson: 89 votes

    RON: 33 votes

     

    No nominations received:

    Postgraduate Taught Students Officer

    Councillors of Scrutiny (Education Zone, Sports Zone)

     

    Faculty Representatives

    Business, Law & Politics Faculty Representative: Emily Brown

    Emily Brown: 76 votes

    RON: 28 votes

     

    Health Sciences Faculty Representative: Amelia Smallwood

    Amelia Smallwood: 49 votes

    RON: 10 votes

     

    School Representatives (26)

    School of Histories, Languages & Cultures – Cultures: Alice Morley

    Alice Morley: 9 votes

    RON: 0 votes

     

    School of Histories, Languages & Cultures – Histories: Kye Coulson

    Kye Coulson: 21 votes

    RON: 14 votes

     

    Hull University Business School – Organisational Behaviour/HRM: Michael Howe

    Michael Howe: 1 vote

    RON: 0 votes

     

    Law and Politics – Politics: Terence Smith

    Terence Smith: 31 votes

    RON: 18 votes

     

    School of Engineering & Computer Science – Computer Science: Samuel Spain

    Samuel Spain: 33 votes

    RON: 10 votes

     

    School of Environmental Sciences – Biology: Sanaa Sabir

    Sanaa Sabir: 11 votes

    RON: 4 votes

     

     

    School of Environmental Sciences – Geology: George Moverley

    George Moverley: 4 votes

    Matthew Tapp: 3 votes

    RON: 0 votes

     

    School of Life Sciences – Biomedical Science: Angela Musa

    Angela Musa: 15 votes

    Rebecca Brown: 7 votes

    RON: 2 votes

     

    School of Life Sciences – Psychology: Matthew Orr

    Michelle Whitfield-Greener: 8 votes

    Matthew Orr: 18 votes

    RON: 3 votes

     

    Co-opted School rep positions:

    School of Histories, Languages & Cultures – Modern Languages: Karley Chadwick

    School of Environmental Sciences – Geography: Victoria Mason

    School of Engineering & Computer Science – Engineering: Vyoma Gupta

    School of Education & Social Sciences – Education Studies: Amelia Spaven

    School of Mathematics & Physical Sciences – Mathematics: Robin Taylor

    Hull University Business School – Management Systems: Samuel Afranie

    Hull University Business School – Accounting & Finance: Tahmid Ali, Darius Saftoiu

     

    No nominations received:

    School of Arts – Music

    School of Arts – Screen

    School of Education & Social Sciences – Social Sciences

    School of Education & Social Sciences – Teacher Training

    Hull University Business School – Economics

    School of Mathematics & Physical Sciences – Chemistry

    School of Life Sciences – Sports Health and Exercise Science

    School of Health & Social Work – Nursing

    School of Health & Social Work – Midwifery & Child Health

    School of Health & Social Work – Psychological Health & Wellbeing (incl. Social Work)

     

    Further Information

    If you require more information please contact elections@hull.ac.uk or call 01482 46 6246.

    If you are interested in filling one of the positions that did not receive any nominations, please contact elections@hull.ac.uk

    If you would like to become a course rep for your programme, please nominate yourself via http://hullstudent.com/survey/crnomination

     

    comments powered by Disqus